Firmamız 12 yıllı aşkın süredir vize işlemleri üzerinde uzmanlaşmış ticari, turistlik, oturum, aile birleşimi gibi işlemlerde danışmanlık yapan bir aracı kurumdur. Firmamızın hiçbir özel kurumla veya konsolosluklar ile bağlantısı yoktur.
0850 36013 10

Ankara-İstanbul-İzmir

 0850 360 13 10

|

Pazartesi – Cuma 08:30 – 17:30 / Haftasonları Kapalı

 

ROMANYA VİZESİ

ROMANYA VİZESİ BAŞVURU

Vize almak istediğiniz ülke için randevu alımı zorunluluğu ve parmak izi verme zorunluluğu 25.09.2014 sonrası getirilmiştir.

Randevusuz olarak başvuru merkezine gelmeniz durumunda başvurunuz kabul edilmeyecektir. Başvurunuzu gerçekleştirmek için randevu almak zorunludur. Randevunuzu oluşturmak için 0850 304 84 92  numaralı hattımızdan bize ulaşmanız ya da Randevu formunuzu doldurmanız yeterlidir. Randevularınıza gelirken randevu mektubunuzu beraberinizde getirmeniz gerekmektedir.

Turistik pasaportları hamilileri Türk vatandaşlarının, Romanya topraklarını transit etme veya Romanya topraklarında kalmak için vize almalarına ihtiyaç duyulmaktır.

Diplomatik, hizmet veya özel pasaport hamilileri Türk vatandaşları, Romanya’yı transit etmek için veya kısa sureli giriş yapabilmeleri için vizeden muaf tutulmaktadırlar. Bu kişiler, 6 aylık olan sure içerisinde ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren 90 gün kalma hakkına sahiptirler.

AB ülkelerinden bir tanesi veya Schengen ülkesi tarafından tanzim edilen ikamet tezkeresi veya geçerli vizesi veya İsviçre ile Liechtenstein tarafından tanzim edilen ikamet tezkeresi sahip olan Türk vatandaşları, vizesiz olarak 5 (beş) günü geçmemek kaydıyla ve ilgili vize veya ikamet tezkeresinin geçerliliği süresini aşmamak şartı ile, Romanya’yı transit geçebilirler.

Romanya topraklarına giriş vizesi nereden temin edilir?

Romanya topraklarına giriş vizesi, Türkiye’de bulunan Romanya’nın diplomatik misyonları ile konsolosluk birimleri aracılığı ile temin edilmektedir.

Romanya topraklarına giriş vizesini talep eden Türk vatandaşları, ikamet adresine göre ilgili diplomatik misyonun görev alanını baz alarak, söz konusu diplomatik misyonu veya konsolosluk birimine gelerek vize başvurularını gerçekleştirebilir.

Konsolosluk görev alanları aşağıdaki gibidir:

 • Romanya Ankara Büyükeliçiliği Konsolosluk Bölümü
 • Romanya İstanbul Başkonsolosluğu
 • Romanya İzmir Başkonsolosluğu

Romanya’ya Giriş Vizesinin Temini İle Romanya’daki Seyahat Rejimi İle İlgili Genel Bilgiler

Vize, belirli bir süre için, transit geçmek veya geçici olarak Romanya’daki kalış için talebinde bulunmak, Romanya Sınır Hudut Noktalarından bunu göstermek için vize hamiline müsaade tanıyan belgedir. Yasal hükümlerine istinaden, Romanya Sınır Hudut Gümrük Emniyet Müdürlüğü temsilcileri, yabancıların, Romanya’ya giriş ile Romanya topraklarında kalış koşulların yerine getirip getirmediklerini ispatlamalarını talepte bulunurlar. Eğer bu şartlar yerine getirilmezse, yabancı uyruklu vatandaşın Romanya vizesi var ise bile, Romanya’ya girişi reddedilebilir.

Romanya’da yaşayan yabancıların rejimine ilişkin 194/2002 numaralı Acil Hükümet Kararı değiştirilerek yerine getirilen 157/2011 Yasa uyarınca öngörülen şartlar altında, Romanya vizesi, Romanya’nın diplomatik misyonları ile konsolosluk birimleri tarafından tanzim edilir. 

Not: ROMANYA vize başvuru işlemleri için firmamız aracı bir kurum olup işlem sağlamak için 0850 304 84 92 numaralı hattımızdan bize ulaşmanız ya da Randevu formunuzu doldurmanız yeterlidir.       

GEREKLİ EVRAK LİSTESİ

ROMANYA VİZESİ İÇİN HAZIRLADIĞINIZ EVRAKLARI TARAFIMIZA İLETEREK BAŞVURU TARİHİNDEN ÖNCE ONLİNE OLARAK KONTROL ETTİRİNİZ. 

Romanya Vize Başvurusu için hazırlanması gereken standart evraklar;

 • Havaalanı transit vizesi (A sembolü): Havaalanlarının uluslararası alanına giriş ile esas gidilecek ülkenin uçağına bininceye kadarki kalışını sağlayan vizedir.
 • Transit vizesi (B sembolü):5 günü geçmeyecek kaydı ile transit geçmek amacıyla, Romanya’ya girişini sağlayan vize türüdür.
 • Kısa süreli oturum vizesi (C sembolü) :Yabancılara Romanya topraklarına girme ve ilk giriş tarihinden itibaren 6 aylık bir süre içerisinde kesintisiz olarak veya birkaç konaklama yaparak toplam 90 günü aşmayacak şekilde oturum izni veren vizedir (veya, eğer ki çoklu giriş vizesi ise, ilk girişten sonra dikkate alınır), bu vize çeşidi aşağıdaki faaliyetlerin amacın konusu olabilir: resmi görev, turizm, iş, kişisel ziyaret, nakliyat, kültürel, bilimsel, insani faaliyetlere katılım, kısa süreliğine tıbbi tedavi, veya Romen yasalarına karşı gelmeyen diğer faaliyetler. Yürürlükteki ulusal düzenlemelerine istinaden, kısa süreli oturum vizesi sahibi olan yabancının oturum hakkı uzatılamaz.
 • Uzun süreli oturum vizesi (D sembolü): 90 günü geçmeyecek şekilde aşağıdaki faaliyetlerin yürütülmesi için Romanya topraklarına giriş ile kalışını sağlayan vizedir: ekonomik, mesleki, ticari (yatırım) faaliyetler, çalışma, eğitim, aile tamamlaması, tayın, dini faaliyetler, bilimsel araştırma faaliyetler, diğer faaliyetler, Romen yasalarına karşı gelmeyen diğer faaliyetler, diplomatik ile hizmet vizesi.
 • Uzun süreli oturum vizesi: Bu vize çeşidin oturum hakkı 90 gündür. Bu hak, İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Romanya Göçmen Bürosu’na başvuruda bulunarak ve buna istinaden, ikamet tezkeresini tanzim edilip gerçekleştirilerek, Romanya ulusal alanındaki oturum hakkın uzatılması için talebinde bulunarak uzatılabilir. Geçici oturum hakkın uzatılması için başvurular şahsen olarak başvuru sahibi tarafından yapılır ve bu başvurular, onaylanan oturumun süresinin sonra eren en az 30 öncesinden ikamet adresi bölgesindeki Romanya Göçmen Bürosu’nun tesis edilen ofislerine yapılır. Bu süresin geçmesi, doğal olarak, vizenin iptali ile Romanya topraklarını terk etme zorunluluğu beraberinde getiriyor.
 • Romanya kısa süreli vize başvuruları, direkt olarak konsolosluktan yapılır. İlk yapılacak işlem kişi … numaradan ya … tıklayarak ilgili müşteri temsilcisinden başvuru talebinde bulunur. Müşteri temsilcisi kişiye hazırlaması gereken evrakların listesini iletir. Kişi evrakları hazırlayıp müşteri temsilcisine mail yoluyla evrakların resimlerini iletmelidir. Evraklar ilgili temsilci tarafından konsolosluğun sistemine yüklenir. Konsolosluk uygun bulduğu takdirde kişiye randevu saat ve tarihi belirler kişi evrakların aslını elden teslim etmelidir. Aynı gün içerisinde vize başvuru sonucu çıkar ve pasaportuna işlenir.
 • Romanya uzun süreli oturum vizesi sadece Romanya içişleri Bakanlığı ya da Göçmen Bürosu’nun tanzimi sağlanmış ön onayıyla verilir.
 • Oturum ve D tipi vizeler, Romanya topraklarına giren yabancıların, geçici oturumunun uzatılması ya da oturum tezkeresinin sağlanması nedeniyle talep edilebilir
 • Romanya için kısa süreli oturum vizesi aracılığı ile yabancıların Romanya topraklarında oturum hakkı uzamaz.
 • Kısa süreli oturum vizesini temel alıp Romanya’ya giren yabancı kişilerin seyahat nedeni, Romanya’daki kendi kalış süresince değişmez.

 

Kısa süreli vize talebini Romanya için gerçekleştiren 3. ülkenin vatandaşları, doldurulmuş ,imzalanmış vize başvuru formuna ek, Romanya devleti tarafından kabul edilen ve üstüne vize işlenebilir durumda olan geçerli bir seyahat belgesini göstermelidir, ayrıca bunların dışında, seyahat nedeni, kalış süresini, kalış süresince geçinme araçlarının, Romanya seyahati bitiminden sonraki kendi ülkesine dönüş veya başka ülkeye seyahatin devamının kanıtlayacak şekilde yasaların belirttiği belgeleri de sunmalıdır.

 

Randevu alımı olmadan başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir.

0850 304 84 92